Józef Wranik był wybitną postacią, zasłużoną zarówno w dziedzinie nauki, jak i w walkach o wolność w Polsce. Urodził się 14 grudnia 1938 roku w Raciborzu, a zmarł 11 października 2020 roku w Nowej Soli.
Jako profesor doktor habilitowany inżynier, Józef Wranik stał się ekspertem w zakresie mechaniki konstrukcji, co przyczyniło się do znaczącego rozwoju tej dziedziny nauki w Polsce. Jego prace naukowe oraz zaangażowanie w działalność dydaktyczną zyskały uznanie i szacunek zarówno wśród studentów, jak i w środowisku akademickim.
Wranik był także aktywnym działaczem opozycji w czasach PRL, co stanowi ważny element jego biografii. Jego odwaga i determinacja w dążeniu do wolności przyczyniły się do zmian społecznych w Polsce, a jego dziedzictwo wciąż inspiruje wiele osób do działania na rzecz praw człowieka i demokracji.
Życiorys
Wykształcenie i działalność zawodowa
W 1962 roku Józef Wranik zakończył swoje studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zdobywając dyplom magistra inżyniera budownictwa przemysłowego oraz ogólnego. Jego kariera zawodowa obejmowała różne etapy, w tym pracę w latach 1974–1982 w filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej.
Wranik był aktywnym członkiem Sekcji Mechaniki Konstrukcji w Polskiej Akademii Nauk, a także Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. W 1980 roku uzyskał nominację na stanowisko docenta, co potwierdza jego znaczenie w środowisku akademickim.
W 1985 roku rozpoczął współpracę z niemieckimi biurami projektowymi, gdzie w końcu objął funkcję kierownika działu statyki i planowania nośności konstrukcji, zajmując się zarówno projektowaniem, jak i nadzorowaniem prac projektowych. W 1994 roku zdobył prawo do tytułu inżyniera doradcy i rzeczoznawcy na terenie Bawarii, co otworzyło przed nim nowe możliwości.
Wranik odegrał również kluczową rolę w powstawaniu polskiego oddziału niemieckiego Towarzystwa Mechaniki i Matematyki Stosowanej GAMM. Od 1995 roku był profesorem nadzwyczajnym Wydziału Budownictwa w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Dwa lata później, w 1996 roku, przyjął tytuł profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Zielonogórskim, w Instytucie Budownictwa, w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, gdzie prowadził zajęcia aż do roku 2017.
W tym czasie napisał ponad 50 prac naukowych, przygotował 30 referatów oraz 20 publikacji, wnosząc cenny wkład w rozwój wiedzy w swojej dziedzinie.
Działalność opozycyjna w okresie PRL
W latach 1980–1982 Wranik angażował się w działania opozycji demokratycznej. Był inicjatorem oraz pierwszym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Ponadto, pełnił funkcję bezpartyjnego radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bielsku-Białej.
W listopadzie 1980 roku brał udział w pracach specjalnej komisji powołanej do zbadania zarzutów zgłoszonych przez MKZ NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzia wobec przedstawicieli władzy.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, został internowany i umieszczony w Ośrodku Odosobnienia w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie, od marca 1982 roku, w Ośrodku Odosobnienia w Nowym Łupkowie. Po odzyskaniu wolności w lipcu 1982 roku, w grudniu tego samego roku, ekscesy polityczne zmusiły go do emigracji do Niemiec wraz z rodziną.
Życie prywatne
Józef Wranik opuścił ten świat 11 października 2020 roku w Nowej Soli. Jego pogrzeb odbył się tego samego miesiąca, bowiem 17 października 2020 roku, kiedy to został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.
Odznaczenia i wyróżnienia
Józef Wranik, znany z istotnego wkładu w historię swojego kraju, został uhonorowany kilkoma znaczącymi odznaczeniami. W 2019 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, co podkreśla jego zaangażowanie w walkę o wolność. Następnie, w 2020 roku, został wyróżniony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, co stanowi istotny symbol uznania jego zasług w kontekście odzyskania i obrony niepodległości.
Przypisy
- a b c d e f g Zmarł prof. dr hab. inż. Józef Wranik [online], www.infoserwis.uz.zgora.pl [dostęp 31.08.2022 r.]
- Zmarł Profesor Józef Wranik [online] [dostęp 31.08.2022 r.]
- a b NSZZ SOLIDARNOŚĆ » Zmarł prof. Józef Wranik [online] [dostęp 14.09.2022 r.]
- Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 20.09.2022 r.]
- Odznaczeni KWiS [online], odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl [dostęp 31.08.2022 r.]
- a b c d Dr hab. inż. Józef Wranik (nie żyje), [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.10.2020 r.]
- a b c d e f Zmarł prof. dr hab. inż. Józef Wranik. wu.po.opole.pl. [dostęp 16.10.2020 r.]
- M.P. z 2019 r. poz. 1077
Oceń: Józef Wranik