Parafia Ewangelicko-Augsburska w Raciborzu


Parafia Ewangelicko-Augsburska z siedzibą w Raciborzu to instytucja religijna, należąca do diecezji katowickiej. Zlokalizowana jest w centralnym punkcie miasta, przy ulicy Starowiejskiej.

Podobnie jak inne parafie, ta również odgrywa istotną rolę w życiu swojej społeczności, oferując wsparcie duchowe i organizując różnorodne aktywności dla swoich członków.

Historia

Początki ewangelickiego wyznania w Raciborzu wiążą się z osobą Jerzego Hohenzollerna-Ansbacha, który, będąc luteraninem, pragnął szerzyć swoje nauki na terenach, które były mu podległe. W rezultacie, w XVI wieku w mieście zaczęły powstawać pierwsze zbory ewangelickie. Jednak w roku 1607, po wydaniu przez Habsburgów zakazu osiedlania się protestantów, sytuacja ta uległa znacznemu pogorszeniu.

Dopiero w 1742, kiedy to region przeszedł pod panowanie Prus, luteranizm w Raciborzu odrodził się. W 1779 roku zainicjowano budowę kościoła ewangelickiego, który miał służyć głównie stacjonującym tam żołnierzom. Niestety, z powodu poważnych problemów konstrukcyjnych, budynek ten rychło został wyburzony.

W 1830 roku dostosowano dawny kościół Świętego Ducha, pierwotnie katolicki, do celów kultu luterańskiego. W roku 1895 w Raciborzu mieszkało już 3,538 ewangelików, co stanowiło 15% całej populacji miasta. Wobec niedostatecznych rozmiarów istniejącej świątyni i rosnącej liczby wiernych, zapadła decyzja o wzniesieniu nowego kościoła. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 19 września 1909 roku, a 1 listopada 1911 roku odbyła się ceremonia poświęcenia nowego obiektu. Stare ołtarz i dzwony, które były już w użyciu, przeniesiono do nowej świątyni. Obok kościoła zbudowano plebanię oraz dom parafialny, w którym znalazły swoje miejsce przedszkole oraz stacja diakonijna.

W roku 1945 dom parafialny uległ pożarowi, którego przyczyną byli żołnierze radzieccy, natomiast plebania została znacznie zniszczona. W wyniku wysiedleń i wyjazdów osób narodowości niemieckiej, liczba luteran w Raciborzu drastycznie się zmniejszyła. Ostatecznie, niewielka grupa pozostałych wiernych nie była już w stanie pokrywać kosztów funkcjonowania kościoła oraz jego remontów. Nabożeństwa przeniesiono na plebanię, która z kolei została częściowo zaadaptowana na mieszkania.

W 1957 roku Cech Rzemiosł Różnych podjął się odbudowy zrujnowanego budynku dawnego domu parafialnego, a prace zostały zakończone w 1961 roku, kiedy siedzibę cechu umieszczono w nowo wyremontowanym obiekcie. Niestety, kościół parafialny zaczął popadać w ruinę, co skłoniło lokalne władze do przejęcia budynku w latach 60. XX wieku z zamiarem przekształcenia go w salę widowiskową. Plebanię przekształcono 22 lipca 1969 w Urząd Stanu Cywilnego, co oznaczało wysiedlenie jej mieszkańców. W wyniku tych zmian, nabożeństwa zaczęły odbywać się w kaplicy zlokalizowanej na cmentarzu ewangelickim przy ul. Starowiejskiej.

Ostatecznie, budynek kościoła został rozebrany, a w latach 1973–1978 na jego miejscu wzniesiono gmach Szkoły Muzycznej, która do dziś pełni ważną rolę w lokalnej społeczności.

Współczesność

W 2022 roku parafia zgromadziła jedynie osiem wiernych, co podkreśla wyzwania, z jakimi boryka się mała wspólnota. Nabożeństwa odbywają się w ewangelickiej kaplicy na cmentarzu przy ul. Starowiejskiej, i mają miejsce w każdą drugą oraz czwartą niedzielę miesiąca, a także w trakcie świąt.

Obecnie zbór nie dysponuje własnym duszpasterzem. Funkcję proboszcza-administratora pełni ks. Michał Matuszek, który jest również proboszczem parafii w Rybniku. To rozwiązanie pozwala na zachowanie ciągłości działań duszpasterskich, mimo skromnej liczby wiernych.

Przypisy

  1. Parafianie powitali nowego księdza, jego żonę i dzieci. „Fajnie, że możemy razem działać, służyć, towarzyszyć ludziom w różnych sytuacjach” [online], www.rybnik.com.pl [dostęp 17.07.2024 r.]
  2. Wiadomości urzędowe 2023 [online], bik.luteranie.pl [dostęp 03.09.2023 r.]
  3. Lubię pogodać z parafianami. Wywiad z ks. Mirosławem Sikorą - proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Rybniku. nowiny.pl. [dostęp 15.08.2022 r.]
  4. a b c d e f ks. Jan Szywalski: Luteranie w Raciborzu. 16.08.2017 r. [dostęp 11.11.2018 r.]
  5. a b c Niepowtarzalne zdjęcia kościoła ewangelickiego w Raciborzu!. Stowarzyszenie Odra 1945, 17.11.2017 r. [dostęp 11.11.2018 r.]
  6. a b c Kościół protestancki miałby dziś 100 lat. [dostęp 11.11.2018 r.]
  7. Kościół ewangelicko-augsburski w Raciborzu (nieistniejący). 500 lat Reformacji. [dostęp 11.11.2018 r.]
  8. Racibórz. Luteranie.pl. [dostęp 11.11.2018 r.]

Oceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Raciborzu

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:14