UWAGA! Dołącz do nowej grupy Racibórz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Widok (wzgórze w Raciborzu)


Wzgórze Widok, znane także pod niemiecką nazwą Aussicht, to malownicza lokalizacja znajdująca się w dzielnicy Brzeziu w Raciborzu. Położone na zachodnim skraju płaskowyżu Rybnickiego, osiąga wysokość 281 metrów nad poziomem morza. Obszar wzgórza znajduje się w obrębie pięknego lasu Widok, co czyni go idealnym miejscem na wycieczki i relaks wśród natury.

Nazwa wzgórza wzięła się stąd, iż jego szczyt był wolny od gęstej roślinności, co pozwalało na podziwianie rozległych widoków na otaczające tereny. Z inicjatywy trzech entuzjastów w 1880 roku zbudowano na szczycie 18-metrową drewnianą wieżę widokową. Władze miejskie zgodziły się na wycięcie 20 grubych i 50 cieńszych drzew z miejskiego lasu, by umożliwić budowę. Uroczystość otwarcia wieży miała miejsce 18 września 1880 roku, a miasto stało się jej właścicielem. Z wieży można było dostrzec wiele pięknych szczytów, takich jak Radhošť, Wielki Krywań, Czantoria, Równica, Barania Góra oraz Góra Świętej Anny. Niestety, wieża została rozebrana w 1923 roku, ale jej ślady pozostały w pamięci mieszkańców Raciborza.

Wzgórze Widok, szczególnie w niedziele, stało się popularnym celem wycieczek dla mieszkańców. Z tego powodu w 1890 roku zbudowano na nim restaurację o nazwie Aussichts-Restaurant. W okolicy wytyczono również dwie żwirowe aleje z ławkami, które prowadziły jedną od strony Dębicza, a drugą od strony Płoni. Na terenie restauracji znajdował się plac zabaw dla dzieci, a także małe boisko sportowe, huśtawki oraz piaskownice. W pobliżu budynku usytuowane były strzelnice oraz drewniany krąg do tańców. W sezonie zimowym oferowano również kilka tras narciarskich i saneczkowych, w tym najpopularniejszą przy wieży widokowej.

W 1914 roku restauracja przeszła remont, a w latach 70. XX wieku obiekt został przejęty przez KWK Anna z Pszowa. Niestety, wówczas zniszczono piękne olejne malowidło przedstawiające religijną scenę spotkania św. Huberta z jeleniem, które zdobiło hol. Jeszcze w latach 80. XX wieku organizowano w restauracji wesela, a bufet cieszył się dużą popularnością. Z czasem obiekt stracił na znaczeniu i został zamknięty, co doprowadziło do jego dewastacji. W 1986 roku przeszedł na własność miasta, a po reorganizacji administracyjnej trafił w ręce starostwa. W 2008 roku ponownie zmienił właściciela, trafiając w ręce prywatne, co dało mu szansę na nowe życie.

Przypisy

  1. Grzegorz Wawoczny: Potrzebny inwestor z gotówką. www.naszraciborz.pl, 12.05.2009 r. [dostęp 25.01.2011 r.]
  2. Brzeski Widok na sprzedaż. www.raciborz.com.pl, 16.07.2008 r. [dostęp 25.01.2011 r.]
  3. Florian Burek: Historia Brzezia n/Odrą, chronologia dat właścicieli i wydarzeń.. www.brzezie.raciborz.com.pl. [dostęp 25.01.2011 r.]
  4. a b Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2008 r., s. 324–325. ISBN 978-83-89802-73-6.

Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":

Sosienka (wzgórze) | Lipki (wzgórze)

Oceń: Widok (wzgórze w Raciborzu)

Średnia ocena:5 Liczba ocen:18