Konrad Józef Glombik, urodzony 9 lutego 1970 roku w Raciborzu, to postać o znacznym znaczeniu w polskim Kościele katolickim. Jest on doktor habilitowany nauk teologicznych, co stanowi potwierdzenie jego wysokich osiągnięć akademickich i wiedzy w dziedzinie teologii.
Aktualnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Opolskim, gdzie przyczynia się do kształcenia przyszłych pokoleń duchownych i specjalizuje się w zakresie teologii moralnej.
Życiorys
Konrad Glombik odbył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, gdzie zdobywał wiedzę i umiejętności związane z teologią. Sakrament święceń kapłańskich przyjął 3 czerwca 1995 roku w Opolu, zaś jego prymicja miała miejsce 7 czerwca w parafii św. Mikołaja w Raciborzu. Po przyjęciu święceń, został wikariuszem w parafii św. Michała w Opolu–Półwsi.
W roku 1996 Konrad Glombik rozpoczął studia z zakresu teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (KUL). Jego zaangażowanie w badania naukowe zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora nauk teologicznych, który otrzymał po obronie dysertacji zatytułowanej Moralne aspekty kary śmierci w niemieckiej literaturze teologicznej po II wojnie światowej, 23 maja 2000 na KUL. Po krótkim okresie pracy jako wikariusz w parafii św. Piotra i Pawła w Nysie, w latach 2001/2002 kontynuował studia teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.
Od 2002 roku pełnił funkcję wykładowcy na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. W wrześniu 2003 roku został dyrektorem rozgłośni radia Plus w Opolu. Na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Jedność dwojga. Prekursorski charakter personalistycznego rozumienia małżeństwa w ujęciu Herberta Domsa (1890–1977) uzyskał 11 czerwca 2008 roku na Uniwersytecie Opolskim stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych, co otworzyło mu drogę do zostania profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Teologii Moralnej i Duchowości.
Jako aktywny członek Stowarzyszenia Teologów Moralistów, bierze udział w pracach rady naukowej czasopisma Teologia i Moralność oraz zespołu redakcyjnego Przeglądu Piśmiennictwa Teologicznego. Dodatkowo, pełni rolę redaktora naczelnego półrocznika Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego.
Glombik uczestniczy także w międzynarodowych organizacjach, takich jak Vereinigung für Katholische Sozialethik in Mitteleuropa, Görres-Gesellschaft zur Pflege der Wissenschaft, Bioethicists in Central Europe (BCE) oraz Internationale Vereinigung für Moraltheologie und Sozialethik. Na poziomie regionalnym, jest członkiem komitetu Europy organizacji Catholic Theological Ethics in the World Church.
W swoich badaniach koncentruje się głównie na moralnym wymiarze małżeństwa, rodziny oraz życia społecznego. Interesują go również zagadnienia związane z etyką seksualną oraz sakramentalnością małżeństwa. Jest autorem kilkunastu książek oraz ponad 140 artykułów naukowych, które dotyczą różnorodnych aspektów teologii moralnej.
Publikacje
Oto kilka istotnych publikacji autorstwa Konrada Glombika, które pokazują jego różnorodność w podejmowanych tematach:
- Wyjazdy zarobkowe. Szansa czy zagrożenie. Perspektywa społeczno – moralna (wraz z Piotrem Morcińcem, 2005),
- Wokół osoby i myśli Benedykta XVI (2006),
- Jedność dwojga. Prekursorski charakter personalistycznego rozumienia małżeństwa w ujęciu Herberta Domsa (1890–1977) (2007),
- Carl Ulitzka (1873–1953). Duszpasterz i polityk trudnych czasów (2010).
Przypisy
- Teologia i Moralność – Rada Naukowa. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. [dostęp 30.12.2017 r.]
- dr hab. Konrad Glombik prof. UO. uni.opole.pl. [dostęp 29.12.2017 r.]
- Konrad Glombik. uni.opole.pl. [dostęp 29.12.2017 r.]
- Kapłani pochodzący z parafii św. Mikołaja w Raciborzu – Starej Wsi. parafia-mikolaj.pl, 06.2011 r. [dostęp 28.12.2017 r.]
- Ks. Konrad Glombik nowym szefem radia Plus. wyborcza.pl, 01.09.2003 r. [dostęp 28.12.2017 r.]
- Duchowieństwo diecezjalne oraz członkowie męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, 2001, wyd. Apostolicum, Ząbki 2002, s. 151
- Dr hab. Konrad Józef Glombik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.04.2009 r.]
Oceń: Konrad Glombik