Most na ulicy Piaskowej w Raciborzu jest nie tylko istotnym elementem infrastruktury komunikacyjnej, ale także świadkiem ponad stuletniej historii. Jest to drogowym mostem nad rzeką Odrą, który łączy z sobą ważne punkty w mieście. Przez ten most biegnie ulica Piaskowa, która w tym miejscu ma po jednym pasie ruchu w każdą stronę, co, w połączeniu z chodnikami po obu stronach, zapewnia wygodne poruszanie się zarówno kierowcom, jak i pieszym.
Ten zbudowany w 1904 roku most znany jest z historii, ponieważ skraca trasę z Płoni, która do 1910 roku była samodzielną wsią, do Raciborza. Warto zauważyć, że przed powstaniem mostu, od 1891 roku w tym miejscu istniał prom, który transportował ludzi i towary przez rzekę. Na cześć nadburmistrza Augusta Bernerta, most został nazwany jego imieniem (Bernert-Brücke), choć także popularnie określano go jako most dwufenigowy (2-Pfennig-Brücke) z uwagi na niewielką opłatę pobieraną za korzystanie z niego.
Niestety, most ten nie uniknął zniszczeń. W 1945 roku, w trakcie II wojny światowej, oddziały niemieckie, broniąc Raciborza, wysadziły go. Po wojnie, w związku z naciskami ze strony dyrekcji Zakładów Elektrod Węglowych, obok zniszczonego obiektu powstała drewniana kładka, która umożliwiała przejście mieszkańcom. Most został odbudowany w późniejszym czasie, w zmienionej formie, co stanowi dowód na jego znaczenie dla lokalnej społeczności.
Przypisy
- Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2008 r., s. 443. ISBN 978-83-89802-73-6.
- Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2008 r., s. 260–261. ISBN 978-83-89802-73-6.
Pozostałe obiekty w kategorii "Mosty i wiadukty":
Most Zamkowy w Raciborzu | Most na ulicy Rybnickiej w Raciborzu | Most kolejowy nad kanałem Ulga w Raciborzu | Most kolejowy nad Odrą w RaciborzuOceń: Most na ulicy Piaskowej w Raciborzu