Zakład Elektrod Węglowych w Raciborzu


COBEX Polska sp. z o.o. jest jednym z największych producentów elektrod, bloków grafitowych i węglowych w naszym kraju. Wysoka jakość produktów oraz ich różnorodność sprawiają, że firma zdobyła uznanie na rynku, a jej głównymi odbiorcami są huty żelaza i stali. Zakład zlokalizowany jest w dzielnicy Raciborza, znanej jako Płoni, co dodatkowo podkreśla jego regionalne znaczenie.

Historia

Historia zakładu sięga 1895 roku, kiedy to Fritz i Moritz Edle von Hartmuth zarejestrowali 7 października w Berlinie fabrykę o nazwie Aktiengesellschaft für Fabrikation von Kohlenstiften. Rok później rozpoczęto produkcję elektrod węglowych do lamp łukowych. Pierwszym dyrektorem został Adolf Radschopf. W wyniku trudności związanych z zastosowaniem metody produkcji Josefa Hardtmutha, polegającej na prasowaniu mieszaniny proszku grafitowego i składników mineralnych na dużą skalę, nastąpiła utrata kapitału, co skłoniło braci Hartmuth do wycofania się z przedsięwzięcia.

Firma zmieniła nazwę na Planiawerke Aktiengesellschaft für Kohlenfabrikation. Do zarządu dołączył John Rudolph, który skoncentrował się na rozwijaniu produkcji szczotek węglowych przeznaczonych dla maszyn elektrycznych. Po zakończeniu I wojny światowej zakład rozszerzył asortyment o produkty wielkotonażowe, w tym elektrody do produkcji karbidu, stali i anod do produkcji aluminium. W tym okresie stal się jednocześnie największym producentem na świecie w tej branży.

W 1916 roku miała miejsce fuzja z firmą Rütgers, co spowodowało zmianę nazwy na Rütgerswerke Abteilung Planiawerke AG. W 1928 roku, po połączeniu Rütgers i Siemens AG utworzono spółkę Siemens Planiawerke Aktiengesellschaft fur Kohlenfabrikate, w skrócie SIPLA, która posiadała kilka zakładów w Niemczech oraz udziały w zakładach we Włoszech. Karl Friedrich von Siemens objął stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej, a pod jego kierownictwem zakład stał się największym producentem wyrobów grafitowych w Europie.

Dzięki wykorzystaniu robotników przymusowych, głównie jeńców rosyjskich, produkcja wzrosła do 60 tysięcy ton rocznie. Niestety, w wyniku działań wojennych znaczna część zakładu, aż 60%, została zniszczona, a wiele instalacji technologicznych zostało wywiezionych przez okupantów.

Po wojnie, na czoło zakładu jako pierwszy dyrektor naczelnym wysunął się mgr inż. Karol Nowak, który rozpoczął odbudowę fabryki w dniu 24 czerwca 1945 roku, pod nową nazwą Fabryka Elektrod Węglowych Plania.

W roku 2000 zakład stał się częścią koncernu SGL Carbon. W listopadzie 2017 roku firma została sprzedana w dwóch trzecich funduszowi inwestycyjnemu Triton Partners. W maju 2018 roku przyjęła nazwę COBEX Polska sp. z o.o., w skład której wchodzi również Zakład Elektrod Węglowych w Nowym Sączu. Pozostała jedna trzecia zakładu należy do koncernu SGL Carbon i działa pod nazwą SGL Graphite Solutions Polska Sp. z o.o.

Przypisy

  1. Od produkcji ołówków po elektrody, „Nowiny Raciborskie” (50 (1074)), Wydawnictwo Nowiny, 11.12.2012 r., ISSN 1232-4035 [dostęp 10.03.2024 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":

Fabryka czekolady Franciszka Sobtzicka w Raciborzu | Kolejowe Zakłady Maszyn „Kolzam” | Browar Zamkowy

Oceń: Zakład Elektrod Węglowych w Raciborzu

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:20