Kościół św. Mikołaja w Raciborzu


Kościół świętego Mikołaja w Raciborzu to ważny zabytek sakralny, który pełni funkcje rzymskokatolickiej parafii. Należy do dekanatu Racibórz w diecezji opolskiej. Zlokalizowany jest w urokliwej dzielnicy Stara Wieś, co czyni go miejscem chętnie odwiedzanym przez wiernych oraz turystów.

Świątynia, zbudowana w stylu neogotyckim, została zaprojektowana przez renomowanego śląskiego architekta Ludwiga Schneidera. Po dwóch latach intensywnych prac budowlanych, 2 czerwca 1902 roku, nowa trzynawowa świątynia została konsekrowana przez biskupa wrocławskiego, kardynała Georga Kopp. Budowla jest w stanie pomieścić ponad 2500 wiernych, co świadczy o jej monumentalności oraz doskonałej akustyce.

Wnętrze kościoła w dniu konsekracji było w pełni wyposażone. Ołtarz główny oraz mniejsze ołtarze, w tym ołtarz Bożego Grobu i św. Franciszka, zostały starannie wykonane przez firmę "Mayer" z Monachium. Dodatkowo, dwa boczne ołtarze – Serca Jezusowego oraz Matki Boskiej Różańcowej – zrealizowane zostały przez firmę "Ulrich" z Tyrolu. Dla tej nowej świątyni w 1901 roku odlano również sześć dzwonów, które powstały w ludwisarni "Schilling" w Apoldzie, w Turyngii.

Wyróżniające się potężne dębowe organy, zaprojektowane w stylu neogotyckim, zostały zbudowane przez znaną firmę "Rieger" z Karniowa. Wystrój wnętrza, w tym piękne motywy roślinne oraz figuralne, powstał dzięki pracy firmy "Richter" z Katowic. Z kolei wielki krzyż z Chrystusem, przeniesiony do nowej świątyni, umieszczono w nawie bocznej, po prawej stronie.

Historii tego miejsca nie ominęły tragedie. W trakcie II wojny światowej kościół został poważnie uszkodzony w wyniku wybuchu bomby, co spowodowało zniszczenie nie tylko witraży, ale także filarów budowli, prowadząc do zerwania chóru i organów. Po wojnie resztki instrumentów zostały odrestaurowane ze szczątków i części darowanych przez opolskich franciszkanów. W 1971 roku organy przeszły gruntowny remont, a kolejne prace renowacyjne przeprowadzono w czasie posługi proboszcza Franciszka Wańka.

Niestety, w miarę upływu lat, podczas remontów, zniknęły niektóre elementy wyposażenia i dekoracji. Usunięto rzeźbione balaski, zamurowano witraż za ołtarzem głównym, a neogotycka mensa ołtarzowa została rozebrana. Dodatkowo, w prezbiterium zamurowano wnęki, w których znajdowały się postacie dwunastu apostołów. W 1973 roku dokonano nieodwracalnych zmian, odpowiadając za zamalowanie wszystkich polichromii oraz zdobień roślinnych i figuralnych w całej świątyni.

Przypisy

  1. Parafia św. Mikołaja w Raciborzu. encyklo.pl. [dostęp 11.09.2018 r.]

Oceń: Kościół św. Mikołaja w Raciborzu

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:11