Obora (Racibórz)


Obora to malownicza dzielnica Raciborza, której położenie na wschód od kanału Ulga stanowi atrakcyjną lokalizację. W jej obrębie znajdują się przede wszystkim osiedla domów jednorodzinnych, otoczone bogatą przyrodą, w tym lasem Obora, który od lat przyciąga mieszkańców oraz turystów.

Historia tej dzielnicy związana jest ze wspomnianym lasem, który od wieków był znany jako Obora. Nazwa ta wywodzi się prawdopodobnie z miejsc, w których schronienie znajdowały dzikie zwierzęta. Istnieje również teoria, że w tej okolicy organizowano polowania, a tereny były wykorzystywane do trzymania zwierzyny. Choć pierwotnie termin "Obora" był powszechnie używany przez mieszkańców regionu, Niemcy również przyswoili tę nazwę. W latach 30. XX wieku pojawiła się alternatywa w postaci "Stadtwald", lecz nigdy nie zyskała ona na popularności.

Przed 1928 rokiem, las Obora pozostawał w rękach książęcych, aż do momentu, gdy władze miejskie nabyły go od księcia Wiktora von Ratibora. Na jego terenie znajduje się cmentarzysko ciałopalne, którego datowanie sięga VI-IX wieku. Ponadto, w przeszłości dostępne było tu źródło wody, które służyło miejskim wodociągom, korzystało z niego także osiedle Obora. Dopiero w momencie budowy nowego mostu nad kanałem Ulga, które miało miejsce w czasie modernizacji ul. Rybnickiej, źródło to zostało przyłączone do miejskiej sieci, a jego eksploatacja w lesie zakończyła się.

Warto dodać, że w obrębie Obory znajdował się również przystanek kolejowy Ratibor Stadtwald, obsługujący wąskotorową linię do Gliwic, który jednak został zlikwidowany w 1945 roku.

Las Obora pełni funkcję rekreacyjną, oferując mieszkańcom i odwiedzającym szereg atrakcji. Znajdują się tam ścieżki zdrowia, szlaki turystyczne oraz rowerowe, a także tor saneczkowy, mini-zoo i nieczynna skocznia narciarska, pod którą obecnie powstaje ogród botaniczny. Ze względu na bogactwo bioróżnorodności, w 2000 roku utworzono tu Arboretum Bramy Morawskiej, które jest częścią parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Dodatkowo, w Oborze swoje źródło ma struga Łęgoń. Rozwój osiedla mieszkaniowego miał miejsce w latach 60. XX wieku, a jego struktura składała się z kilkudziesięciu domów położonych wzdłuż siedmiu ulic, takich jak Markowicka, Stefana Drzewieckiego, Emilii Plater, Leona Czogały, Emanuela Smołki, Księcia Leszka Raciborskiego i Księcia Przemysława. Po powodzi w 1997 roku, przeciwnie do istniejącego basenu przy ulicy Bema, w okolicy osiedla wybudowano nowe miejskie kąpielisko, które obecnie służy mieszkańcom jako miejsce wypoczynku. W 2007 roku otwarto również nowe centrum handlowe oraz hipermarket Auchan, co zwiększyło dostępność usług w tej dzielnicy.

Obora pozostaje pod opieką parafii św. Paschalisa, gdzie znajduje się kościół filialny, konsekrowany 4 sierpnia 2002 roku przez biskupa Jana Kopca.

Przypisy

  1. Aleksander Król: Porównujemy Racibórz w 2010 r. z tym sprzed dekady. www.raciborz.naszemiasto.pl, 23.12.2010 r. [dostęp 18.03.2011 r.]
  2. Jacek Madeja: Racibórz będzie miał kawałek Japonii. www.gazeta.pl, 19.06.2009 r. [dostęp 18.03.2011 r.]
  3. Grzegorz Wawoczny: Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu. s. 49.
  4. Krzysztof Soida: Koleje wąskotorowe na Górnym Śląsku. T. I. s. 51.
  5. Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 334–335.
  6. Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. s. 340.
  7. Iwona Baturo: Racibórz. Miasto na czasie. s. 68–69.
  8. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Mapa topograficzna Raciborza. maps.geoportal.gov.pl. [dostęp 19.03.2011 r.]
  9. Zdjęcia satelitarne z Google Maps. [dostęp 18.03.2011 r.]

Oceń: Obora (Racibórz)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:21