Ulica Henryka Sienkiewicza w Raciborzu


Ulica Henryka Sienkiewicza, dawniej znana jako Schrammstraße, to jedna z ważniejszych ulic w Raciborzu, położona w urokliwej dzielnicy Centrum. Jej lokalizacja jest niezwykle funkcjonalna; wprowadza mieszkańców i turystów w sam środek miasta, zapewniając łatwy dostęp do wielu kluczowych miejsc.

Ulica ta rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicami Piwną i Drzymały, a następnie prowadzi wzdłuż pl. Jagiełły, który dostarcza świetnych możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz integracji społecznej. Ciekawe jest również to, że ulica kończy się na skrzyżowaniu z ulicami Staszica i Bema, co czyni ją istotnym punktem komunikacyjnym w mieście.

Henryk Sienkiewicz, po którym ulica została nazwana, był znanym polskim pisarzem, laureatem nagrody Nobla, a jego twórczość miała ogromny wpływ na literaturę polską. Warto również zauważyć, że pierwotna nazwa ulicy, nadana na cześć burmistrza Raciborza - Roberta Schramma, jest świadectwem historycznych zmian, jakie zaszły w mieście na przestrzeni lat.

Architektura

Budynki mieszkalne

Na ulicy Sienkiewicza w Raciborzu znajdują się kamienice pod numerami 4 i 6, które powstały w 1906 roku. Ich budowa została zrealizowana w charakterystycznym dla epoki stylu secesyjnym, zaprojektowanym przez renomowanego architekta Henryka Arwińskiego.

Obydwie budowle są czterokondygnacyjne i wykonane z solidnej cegły. W architekturze tych kamienic zachowało się wiele cennych detali, które świadczą o ich historycznym znaczeniu. W niektórych miejscach budynków zewnętrzną powierzchnię pokryto tynkiem, co nadaje im unikalnego charakteru. Dodatkowo, sutereny wyróżniają się boniowaniem, które podkreśla ich styl.

Warto zauważyć, że wyższe kondygnacje zostały wykończone eleganckimi płytkami ceramicznymi, co nadaje kamienicom wyjątkowego wyglądu. W elewacjach frontowych na szczególną uwagę zasługują ryzality balkonowe, które przybierają formy prostokątne oraz trójkątne, z lekko wklęsłymi ścianami bocznymi. Całość struktury zwieńczona jest estetycznym, półmansardowym dachem.

Co więcej, dekoracyjne elementy sztukatorskie bogate są w motywy roślinne oraz faliste wstęgi, co wprowadza dodatkowy urok do całej kompozycji architektonicznej.

Obiekty użyteczności publicznej

W Raciborzu znajduje się kilka istotnych obiektów, które wpływają na życie społeczności lokalnej. Wśród nich wyróżnia się:

  • ING Bank Śląski – jedyny oddział tego banku mieszczący się przy ul. Sienkiewicza 2, zbudowany w 1929 roku jako dobudowa do dawnej willi Sobtzicków. Biuro to zainstalowano w wyniku potrzeb Banku Prowincji, który przejął nieruchomość od raciborskiej cukrowni. Skrzydło od strony ul. Sienkiewicza ma dwie kondygnacje, natomiast drugie skrzydło od strony pl. Jagiełły jest trzykondygnacyjne. Elewacja dobudowanych części charakteryzuje się nowoczesnym i prostym stylem modernistycznym. W części od ulicy Sienkiewicza znajduje się nowoczesna bankowa sala operacyjna. W dniu 29 marca 1940 roku cała willa stała się własnością skarbu III Rzeszy, a w 1945 roku budynek zmienił właściciela i stał się siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego, wcześniej przekształconego w oddział ING Banku Śląskiego.
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – to niezależna publiczna jednostka opieki zdrowotnej, powstała na podstawie decyzji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Utworzono ją w wyniku przekształcenia Rejonowych Stacji Krwiodawstwa, które działały na obszarze Raciborza i Rybnika. Siedziba Centrum znajduje się w Raciborzu, a w Jastrzębiu-Zdroju, Pszowie oraz Rybniku prowadzone są trzy oddziały terenowe. Regionalne Centrum zajmuje się obszarem powiatu raciborskiego, powiatu rybnickiego oraz wodzisławskiego, a także miastami na prawach powiatu Jastrzębia-Zdroju, Żor i Rybnika. Dystrybucja krwi oraz preparatów krwiopochodnych odbywa się na całym terenie kraju.

Przypisy

  1. Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2008, s. 228-230. ISBN 978-83-89802-73-6.
  2. Paweł Newerla: Dzieje Raciborza i jego dzielnic. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2008, s. 52.
  3. Grzegorz Wawoczny: Zabytki powiatu raciborskiego. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2007, s. 87. ISBN 978-83-89802-36-1.
  4. Grzegorz Wawoczny: Zabytki powiatu raciborskiego. Racibórz: Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW, 2007, s. 68. ISBN 978-83-89802-36-1.
  5. zumi.pl: ING Bank Śląski Oddział w Raciborzu. [dostęp 21.12.2009 r.]
  6. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu: O Centrum. [dostęp 21.12.2009 r.]

Oceń: Ulica Henryka Sienkiewicza w Raciborzu

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:13