Elisabeth Grabowski


Elisabeth Grabowski, urodzona 13 kwietnia 1864 roku w Raciborzu, a zmarła 11 lutego 1929 roku w Opolu, była osobą o wielu talentach i pasjach. Była nie tylko poetką i pisarką, ale także aktywną folklorystką, która poświęciła się zachowywaniu i kultywowaniu tradycji ludowych.

Jej działalność obejmowała również katolicką aktywność społeczną, w której niezwykle ważne były dla niej kwestie dotyczące wspólnoty oraz wartości chrześcijańskie. Elisabeth Grabowski pozostawiła po sobie dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia czytelników i aktywistów społecznych.

Życiorys

Elisabeth Grabowski, znana postać literacka, swoje dzieciństwo spędziła w rodzinnym mieście. Po wczesnej utracie rodziców, zdecydowała się na przeprowadzkę na Węgry z bliską rodziną. Po pewnym czasie osiedliła się w Berlinie, lecz ostatecznie znalazła miejsce dla siebie w Opolu, gdzie poświęciła się swojej twórczości.

W swojej twórczości koncentrowała się na Górnym Śląsku oraz zagadnieniach dotyczących jego problemów społecznych, politycznych i ekonomicznych. W 1909 roku ukazała się jej debiutancka publikacja zatytułowana „Der Weiser Adler” („Biały orzeł”). Kolejny rok przyniósł jej następne dzieło – „Haldenkinder” („Dzieci Hałdy”) w 1912 roku. W następnych latach jej wysiłki literackie zaowocowały publikacjami takimi jak „Land und Leute in Oberschlesien” („Ludzie i kraj na Górnym Śląsku”) w 1913 roku oraz „Wanderung durch Oberschlesiens Städte” („Wędrówka przez miasta górnośląskie”) w 1917 roku.

Elisabeth Grabowski została pochowana na cmentarzu ulokowanym przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Nagrobek jej spoczywa w symbolicznej opiece Schutzverband Deutscher Schriftsteller, znanego jako Stowarzyszenie Opieki nad Niemieckimi Pisarzami, które ufundowało upamiętniający ją nagrobek.

Przypisy

  1. Elisabeth Grabowski. O cioci, która pięknie opowiadała śląskie bajki [online], Warszawa Nasze Miasto, 25.11.2014 r. [dostęp 07.12.2022 r.]
  2. To grób pisarki [online], wyborcza.pl [dostęp 07.12.2022 r.]
  3. a b Stary Cmentarz Opole ul. Wrocławska, cmentarz na ul. Wrocławskiej [online], www.cmentarzopole.pl [dostęp 07.12.2022 r.]
  4. 15 kwietnia 2021 [online], [dostęp 07.12.2022 r.]

Oceń: Elisabeth Grabowski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:19