Jan Darowski


Jan Darowski, urodzony 22 grudnia 1926 roku w Brzeziu nad Odrą, był wybitnym polskim poetą, krytykiem literackim oraz utalentowanym tłumaczem. Jego prace miały znaczący wpływ na polską literaturę XX wieku.

Darowski zmarł 5 lipca 2008 roku w Londynie, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę literacką oraz liczne świadectwa swego talentu i wrażliwości artystycznej.

Życiorys

Jan Darowski to postać o bogatym życiorysie, który rozpoczął swoją drogę w drukarstwie, ucząc się zawodu pod okiem Reinharda Mayera w Raciborzu. W 1944 roku zakończył edukację w szkole graficznej w Katowicach. Jeszcze tego samego roku, w wieku zaledwie 17 lat, został powołany do Wehrmachtu. Jego los zmienił się w Normandii, gdzie przeszedł na stronę aliantów i przyłączył się do vojsk polskich.

Darowski kontynuował swoją edukację, zdobywając tytuł instruktora w szkole wojskowej w Catterick, gdzie redagował gazetkę garnizonową. Uczestniczył również w kursach języka angielskiego oraz literatury w Nelson College w Edynburgu, a maturę zdał w Londynie w 1951 roku. Choć osiedlił się w Anglii, nigdy nie zdecydował się na przyjęcie brytyjskiego obywatelstwa.

W swojej karierze artystycznej działał jako poeta, eseista i tłumacz, jednocześnie pracując w zawodzie drukarza. Był jednym z założycieli oraz redaktorów londyńskiej grupy literackiej „Kontynenty – Nowy Merkuriusz”. Wyróżniał się jako pierwszy tłumacz poezji D.H. Lawrence’a na język polski. Na angielski przełożył dzieła takich autorów, jak Herbert, Różewicz, Białoszewski, Szymborska oraz Miłosz. Współpracował z paryską „Kulturą” i wydał dwa tomy poezji.

W 1969 roku został laureatem Nagrody Kościelskich. Zgodnie z jego ostatnią wolą, spoczął na cmentarzu w rodzinnym Brzeziu nad Odrą, które obecnie jest dzielnicą Raciborza. W 2016 roku jego imieniem nazwano jedno z rond w Raciborzu, co stanowi wyraz pamięci o jego wkładzie w kulturę i literaturę.

Publikacje

Jan Darowski to autor, którego twórczość zasługuje na szczególną uwagę. Jego zbiory wierszy obejmują różnorodne tematy i style, które odzwierciedlają bogactwo jego wyobraźni.

  • Drzewo sprzeczki (1969),
  • Niespodziewane żywoty (1990).

Przypisy

  1. 90. urodziny Jana Darowskiego: Piersi mam pełne skorup. raciborz.com.pl, 22.12.2016 r. [dostęp 01.10.2021 r.]
  2. Zmarł Jan Darowski, poeta, eseista, tłumacz. raciborz.com.pl, 09.07.2008 r. [dostęp 01.10.2021 r.]

Oceń: Jan Darowski

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:6