UWAGA! Dołącz do nowej grupy Racibórz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Joseph Schacht


Joseph Schacht, urodzony 15 marca 1902 roku w Raciborzu, to postać znana jako orientalista oraz ekspert w dziedzinie prawa muzułmańskiego. Jego życie i kariera są przykładem pasji do nauki oraz zaangażowania w badania nad kulturą i prawem islamu.

Schacht dorastał w rodzinie katolickiej, a już w młodym wieku uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu hebrajskiego. Kształcił się na renomowanych uczelniach we Wrocławiu oraz Lipsku, studiując filologię klasyczną i orientalną pod kierunkiem znakomitego wykładowcy, Gotthelfa Bergsträssera.

W 1925 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Albert-Ludwigs-Universität we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie w niezwykle szybkim tempie awansował: w 1927 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1929 roku profesorem zwyczajnym języków orientalnych. W 1932 roku zdobył angaż w Królewcu, jednak już dwa lata później opuścił Niemcy i osiedlił się w Kairze, gdzie prowadził zajęcia do 1939 roku.

Po wyjeździe do Anglii, Schacht związał się z BBC, a w 1947 roku uzyskał obywatelstwo brytyjskie. Po wojnie, w roku 1946, podjął pracę na Uniwersytecie w Oksfordzie, a w 1954 roku przeniósł się do Holandii, aby wykładać na Uniwersytecie w Lejdzie. W 1957 roku Schacht udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął wykłady na Columbia University, uzyskując tytuł profesora zwyczajnego Arabistyki i Islamistyki w 1959 roku. W 1969 roku przeszedł na emeryturę, kończąc tym samym owocną karierę akademicką.

W swoim życiu Schacht zyskał renomę ze względu na znaczący wkład w badania nad historią wczesnego islamu. Jego przełomowe odkrycie, mówiące o tym, że na podstawie dostępnych źródeł nie można naukowo dowieść, iż hadisy, które tradycyjnie przypisywane są prorokowi Mahometowi, rzeczywiście powstały za jego życia, zrewolucjonizowało myślenie o tym okresie.

W swojej pracy Schacht wykazał, że w pierwszych wiekach islamu istniały autorytety, które mogły mieć większe znaczenie niż sam prorok. W Polsce podobny pogląd wyraża J. Danecki. Wyniki jego badań znalazły odbicie w takich publikacjach jak "Origins of Muhammadan Jurisprudence" (1950), "The Legacy of Islam", oraz "An Introduction to Islamic Law" (1964). Jest również autorem wielu haseł do "Encyclopaedia of Islam".

Przypisy

  1. Bernard Lewis: Joseph Schacht. www.jstor.org. [dostęp 12.08.2009 r.]
  2. Danecki J.: Kształtowanie się tradycji Mahometa, (w:) "Plenas Arabum Domos", Warszawa 1994 r.
  3. wówczas niemieckim Breslau
  4. wówczas niemieckim Königsberg i. Pr.

Oceń: Joseph Schacht

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:25